Otomotiv Sektöründe Türkiye’ye Yatırım Devam Ediyor

PSA ile Fiat Chrysler birleşmeye karar verdi.

Otomotiv 25.01.2020, 17:39 Abdurrahim KARABAYIR
Otomotiv Sektöründe Türkiye’ye Yatırım Devam Ediyor

Bu kararı değerlendiren PSA Türkiye Genel Müdürü Olivier Cornuaille, önemli açıklamalarda bulundu. Bu birleşmenin Türkiye için büyük bir avantaj olduğunu belirtti.

PSA fabrikaları, üretim kapasitesi açısından dolu. Ancak Türkiye’de üretim yapılabilecek kadar yer bulunuyor. PSA Türkiye Genel Müdürü Olivier Cornuaille, bunun Türkiye için bir fırsat olduğunu ve Fransız şirketin bunu dikkate alacağını belirtiyor.

PSA, 2019 Aralık ayının sonlarına doğru bir değerlendirme toplantısı yapmıştı. Değerlendirme toplantısında Türkiye’de konuşuldu. Türkiye Genel Müdürü Cornuaille, Türkiye’nin üretimin, otomotiv pazarını ve stratejisini açıkladı. Bu açıklamalar, mantıklı bulundu.

Citroen Türkiye’de Üretilebilir

PSA fabrikalarının dolu olması Citroen üretimini sıkıntıya soktu. Cornuaille’nin değerlendirme toplantısındaki dikkate alınarak gözler Türkiye’ye çevrildi. Citroen modelinin Türkiye’de üretilme ihtimali çok yüksek.

Cornuaille, Türkiye’nin otomotiv pazarı hakkında da bilgiler verdi. 2018 yılına göre Pazar payının %2,5 oranında arttığını belirtti. 2020 yılında ise satışlarının en az iki katına çıkması gerektiğini vurguladı.

Bu hedeflerin gerçekleşmesi durumunda PSA ve Fiat, Türkiye’de ortak üretim yapılabilir. Böylelikle Türkiye, birçok açıdan avantaj sağlayacak. En önemlisi ekonomik yönden iyileşme yaşanacak.

Yerli otomobil TOGG sonrasın bu ortak üretim, yatırımların Türkiye’ye gelmesini sağlayacak. Otomotiv ve sanayi başta olmak üzere birçok açıdan ülke gözde haline gelecek. Ancak bunun için 2020 hedeflerinin gerçekleşmesi gerekiyor.

Yorumlar (0)
light rain and snow
Günün Karikatürü Tümü