Volkswagen, manisa fabrikası

Otomobil markası Volkswagen’den, Manisa’da kurmayı planladığı fabrika hakkında açıklama geldi.

Otomotiv 30.11.2019, 14:41 14.01.2020, 18:50 Rıdvan Yasin YİĞİTOĞLU
Volkswagen, manisa fabrikası

Volkswagen Yönetim Kurulu Başkanı Herbert Deiss, kurulması beklenilen fabrikayla ilgili erteleme kararı aldıklarını bildirdi. Sebep olarak Barış Pınarı Harekatı’nın gösterildiği açıklamayla ilgili kesin kararın aralık sonunda verileceğini belirtti.

Başka Ülkeye Mi Kurulacak?

Alman markasının fabrika kurulumunu erteleme kararı, akıllara başka ‘ülke de mi kurulacak?’ sorusunu getirdi. Suriye harekatı öncesinde Manisa civarında 300 bin üretim kapasiteli bir otomobil fabrikası kurmayı planlayan Volkswagen, konuyla ilgili

Bir açıklamada bulundu. Açıklamayı Volkswagen Yönetim Kurulu Başkanı Herbert Deiss, kendi hesabından duyurdu. Dev markanın siyaseten tarafsız olmak istediği ve önceliklerinin ekonomik çıkarlara göre hareket etmek olduğunun altını çizen Deiss, fabrikanın başka bir yere kurulmasının da gündemlerinde olduğunu belirtti. Türkiye’de fabrika açmanın, markanın ekonomik çıkarlarına olumlu yönde etki edeceğini de ifade eden Deiss, yine de net kararın aralık sonunda verileceği bilgisini verdi.

4 Bin Kişiye İş İmkanı Doğacak

Türkiye’de işsizliğin toplumsal bir sorun olduğu şu dönemlerde, Volkswagen markasının Manisa’da kuracak olduğu fabrika açıklaması bölge halkını umutlandırmıştı. Proje kapsamındaki fabrikanın Türkiye topraklarında kurulması halinde 4 bin kişiye iş imkanı doğması bekleniyor.

Marka, Manisa’da açılacak olan fabrikayla Passat ve Skoda’nın Superb modellerini üretmeyi amaçlıyordu. Türkiye, endüstriyel altyapısıyla verimli bir üretim gerçekleştirecek kapasiteye sahip. Volkswagen Türkiye’de yaklaşık olarak 944 milyon Türk Lirası sermaye kullanarak bir şirket kurmuştu. Ekim ayının başlarında kurulan şirket bu adımıyla, Manisa fabrikasının da temellerini atmıştı.  Yıl sonundaki kararın olumlu olması halinde Türkiye, tam 22 yıl sonra otomotiv üzerine yeni bir yatırıma ev sahipliği yapmış olacak.

Yorumlar (0)
13°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü