Volkswagen Türkiye Yatırımları

Volkswagen’in elektrikli araç üretimi, son iki yılda otomotiv sektöründe çok konuşuldu. Kimilerine göre bu üretim, önemli bir gelişme olarak kaydedildi.

Otomotiv 18.01.2020, 17:23 18.01.2020, 22:20 Fatih OĞUR
Volkswagen Türkiye Yatırımları

Volkswagen, Almanya’da bulunan fabrikalarının elektrikli araç üretimine uygun olarak yeniden düzenlenmesini istedi. Bu yüzden Skoda Superb ve Passat modelleri için yer aranmaya başlandı. Doğu Avrupa’da ise uygun yerin Türkiye olacağı düşünüldü. Bunun üzerine Volkswagen Turkey firması kuruldu. Ardından Volkswagen CEO’su Türkiye’ye geldi. Bu konu üzerine çok yorumlar yapıldı.

Avrupa Bu Duruma Ne Tepki Veriyor?

Volkswagen’in elektrikli araç üretimi, otomotiv sektöründeki tüm markaları derinden etkiledi. Sadece yanmalı motor üreten otomotiv firmaları, elektrikli araç için çalışmalar başlattı. Volkswagen’in elektrikli araç modellerinden farklı olması amaçlandı.

Avrupa’nın emisyon sınırlandırması, elektrikli araç üretimini hızlandırmıştı. Bir yılda onlarca hibrit motorlu ya da elektrikli motorlu araçlar üretildi. Bu emisyon sınırlandırmasına dikkat etmeyen araçlara cezalar verildi. Bu da araba üreticilerini zorladı.

Volkswagen ise bu durum için 2025 yılına kadar 1 milyon elektrikli araç satacaklarını açıklayarak iddiasını ortaya koydu. Bu iddialar sonucunda Volkswagen elektrikli araçlara talep arttı. Firmanın bu taleplere karşılık verebilmesi için üretim hızını arttırmak zorunda. Bu yüzden Türkiye, Bulgaristan, Romanya ve Sırbistan ülkelerine yatırım yapması gerekiyor. Aksi takdirde talepleri yapabilmesi imkansız gibi görünüyor. Talepleri kısa sürede yerine getiremezse Volkswagen elektrikli araçlarına ilgi azalacak.

Yorumlar (0)
-2°
hafif kar yağışlı
Günün Karikatürü Tümü