Yerli Otomobili Tanıttı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 10 yıllık çalışmadan ardından ilk yerli otomobili Günseli tanıtımını yaptı. Günseli ilk modeli B9 ismini verdi. Model mühendislerin 1.2 milyon saatlik çalışması neticesinde ortaya çıkarıldı.

Yerli Otomobili Tanıttı

Seri üretimi 2021 yılında başlanacak otomobil 2025 yılında yılda 20.000 adet üretilecek. Otomobilin tanıtımı için yapılan gecede yakın Doğu üniversitesi mütevelli heyet başkanı profesör doktor irfan Suat Günsel babamız doktor Suat Günsel in hayalini gerçekleştirdik dedi. Gecede konuşma yapan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ülkesi için çalışan didinen büyük kahramanlar yetiştirdiğini belirterek bu kahramanlardan birisinin de Dr. Suat Günsel olduğunu belirtti ve gülsel ailesini bu büyük başarıdan dolayı tebrik ederek teşekkürlerini ifade etti.

Günsel’in İlk Otomobili B9

Günsel'in İlk otomobili B9 tamamen elektrikli bir otomobil olma özelliğinde. Tam dolu batarya ile 350 kilometrelik menzile sahip olan otomobilin motoru 140 kw güce sahip. Bu motor gülselin 0'dan 100'e hızlanmasını 8 saniyede sağlıyor. Günselin son hızı ise 170 kmh ile sınırlandırılmış durumda. Hızlı şarj ile 20 dakikada şarj edebilen otomobil standart şarjda ise yaklaşık 7 saatte şarj olabilmekte. 10936 parçadan oluşan günsel b9 için 28 ülkeden 800 tedarikçi ile anlaşma yapıldı. Gecede ayrıca Günsel'in ikinci modeli J9 un maketide ziyaretçileri tanıtıldı. SUV tipinde olması tasarlanan J9 un 2022 yılında prototipi tamamlanarak 2024 yılında seri üretime geçmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
orta şiddetli yağmur
Günün Karikatürü Tümü