Yozgat’lı Kaporta Ustasından ‘Formula 1’ Aracı

Fahri Taşkan Yozgat’ta bir kaporta ustalığı yapıyordu. ‘Formula 1’ hayranlığı çocuk yaşta başlayan Taşkan, kendi hayalini elindeki imkanlarla gerçekleştirmeyi başardı.

Otomotiv 25.11.2019, 14:48 25.11.2019, 17:22 Onur DİMLİ
Yozgat’lı Kaporta Ustasından ‘Formula 1’ Aracı

Çocukluk Hayalini Gerçekleştirdi

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde ikamet eden yetenekli kaporta ustası, çocukluk hayalini kendi olanaklarını kullanarak ‘Formula 1’ aracı yaptı. Kendine ait olan atölyesinde çalışmalara başlayan Taşkan, ilk öncelikle hurda olmuş parçaları topladı. tamamlanması sadece 4 ay süren araç ortalama 9 bin liraya mal edildi. Aracın parkurdaki hızı ise 180 kilometre.

 Gerçeğini aratmayan yerli formula 1 e ‘Formula 66’ adını veren Taşkan şimdiki hayalinin ise Formula 1 yarışlarını canlı olarak izlemek olduğunu söyledi.

‘Formula 66’ya İlgi Büyük

Hayalindeki arabayı kendi olanaklarıyla yapmayı başaran Fahri Taşkan, ‘Formula 66’ adını verdiği araca duyulan yoğun ilgiden dolayı oldukça memnun. Gençlere örnek teşkil etmesini beklediğini söyleyen Taşkan, araçla ilgili kapsamlı bilgi vermeyi de unutmadı.

Formula 66’nın kaportası bakalit, alt şaseleri çelik, fren sistemi traktör parçasından oluşuyor ve benzinle çalışıyor. Parkurdaki hız denemesinde ise, saatte 180 kilometre hıza ulaşabildiği gözlemlendi.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da  ‘kendi yerli otomobilimiz’ ifadesini kullandı. ‘Formula 66’ yı görmeye gelen vatandaşların fotoğraf çekinmek ve tur atmak istediğini belirten Taşkan, devlet desteğiyle daha da iyi otomobiller yapabileceğini belirtti. Aracı trafiğe kapalı yerlerde kullandığını da ekleyen Fahri Taşkan, ‘Formula 1’ yarışlarını izlemeyi çok istediğini söyledi.

Yorumlar (0)
23°
açık
Günün Karikatürü Tümü