TCDD Konya YHT Garı İhalesini Pasifik İnşaat Kazandı

 2017 yılının Ekim ayında açılması planlanarak, 2016 yılında 4734 Kamu İhale Kanununa göre TCDD tarafından ihale edilen Konya YHT garı, ihaleyi son zamanlarda sektörde adından çok bahsedilen Pasifik inşaat kazandı.

TCDD Konya YHT Garı İhalesini Pasifik İnşaat Kazandı

Türkiye'nin yüksek hızlı tren projeleri arasında yer alan TCDD Konya YHT garı projesi için yeni ihale yapıldı. 2016 senesinde 4734. Sayılı kanuna göre ihaleyi 66.8 milyon lira ile Altındağ İnşaat kazanmıştı. 2016 yılında 15 ay süre ile kazanılan ihale bu süre içerisinde Altındağ İnşaat tarafından tamamlanamamıştı.  TCDD Konya YHT garı çalışmaları mecburen durdurulmuştu. İnşaat hakkında son durum haberleri ile  ihalenin yeniden açıldığı duyuruldu. 21/b pazarlık usulü ile yapılan projeyi Pasifik İnşaat kazandı.

Pasifik inşaat geçtiğimiz haftalarda Next Level'i borçlarına karşılık olarak Ziraat Katılım Bankası'na devrettiğini duyurmuştu. Bu olay Pasifik İnşaat iflasın eşiğinde diye yorumlanmıştı.

TCDD Konya YHT Garı Ne Zaman Açılıyor?

Yapılan yeni ihaleyi 77.2 milyon lira ile Pasifik inşaat kazandı. Söz konusu proje 17 Haziran 2020 yılında bitmesi planlanırken, sıfırdan 66.8 milyonluk ihale ile kaba inşaatı bitmek üzere olan inşaatın 77.2 milyon liraya ihale edilmesi de tartışmaları beraberinde getirdi. Sıkıntılı süreç geçiren Pasifik inşaatı için bu süreç geçirilsin diye verildiği konuşulan konular arasında yer alıyor. İlerleyen günlerde bu süreci Pasifik İnşaatın nasıl atlatılacağı merak ediliyor.

Yorumlar (0)
23°
açık
Günün Karikatürü Tümü