Dar Gelirli Vatandaşa Sosyal Konut Müjdesi

Açıklama Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan geldi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu 2020 bütçe görüşmelerindeki sunumda dar gelirli vatandaşlar için 50 bin sosyal konut müjdesi verildi.

Toki 02.12.2019, 14:24 Soner YARDIM
Dar Gelirli Vatandaşa Sosyal Konut Müjdesi

Murat Kurum, birinci el konut satışında TOKİ payının 2019 için yüzde 11’e yükseldiğini belirtti. 2020 yılı içinde 50 bin sosyal konut projesi planını hayata geçireceklerini de ekleyen Kurum, 2023 yılına kadar bu rakamın 250 bini bulmasını hedeflediklerini belirtti.

Kentsel Dönüşüme 13 Milyar Kaynak Kullanıldı

Kentsel dönüşüm projelerinin hız kesmeden devam ettiğini belirten Murat Kurum, bu kapsamda yaklaşık olarak 13 milyar Türk Lirası kaynak kullanımı sağladıklarını ifade etti. Acilen dönüştürülmesi gereken 1.5 milyon konutun olduğunu ve bu konutların en fazla beş yıl içerisinde dönüştürülmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, hazırladıkları ‘Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nın 8 maddeyi içerdiğini söyledi. Bu planın 4 ana başlık altında toplandığını belirten Kurum, bu başlıkları ‘Deprem riski taşıyan yapıların dönüştürülmesi’, Sel ve heyelan alanlarının taşınması ve dönüştürülmesi’,  Tarihi kent ve meydanların düzenlenmesi’ ve ‘Sanayi alanlarının taşınması ve dönüştürülmesi’ olarak açıkladı.

Deprem Riski Göz Önünde Bulundurulacak

Murat Kurum, 50 bin sosyal konut projesi kapsamındaki açıklamalarına, başta İstanbul olmak üzere deprem riski taşıyan bölgeler için gerekli analizlerden sonra yer belirlemesi yapılacağını da belirtti. TOKİ işbirliğiyle yürütülecek proje vatandaşa umut oldu.

Yorumlar (0)
27°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü