Sosyal Konut Projesiyle İlgili Açıklama Geldi

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sosyal Konut Projesi hakkında bilgi vermişti. Ardından başvurular yapıldı. Kura çekimi için başvuru süresinin bitmesi bekleniyor.

Toki 14.01.2020, 17:18 Onur DİMLİ
Sosyal Konut Projesiyle İlgili Açıklama Geldi

Kura Çekimleri Ne Zaman Başlıyor?

Proje kapsamında TOKİ 100 bin konut yapacağını açıkladı. Ardından 16 Aralık 2019 tarihinde başvurular başladı. Projeye yoğun ilgi gösterildi. Başvurular, 15 Ocak 2020 tarihinde son bulacak olmasına rağmen başvurular hızla devam ediyor.

Başvurular bittikten sonra kura çekimi yapılacak. Hak Sahibi Belirleme Kurası adıyla kuralar noter huzurunda çekilecek. TOKİ konut sahibi olmak isteyenler, başvuru süresi bitmeden kura çekimi heyecanını yaşamaya başladılar.

Sosyal Konut Projesi kura çekimlerinin ne zaman yapılacağıyla ilgili kesin bir bilgi yok. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıklamalarına göre şubat ya da mart ayında kura çekimi yapılacak.

Bu projede de dul, yetim ve şehit ailelerine %10 kontenjan ayrılacak. Başvuru, %10’luk dilimi tamamlamazsa diğer başvuranlar arasından seçim yapılacak. %5’lik kısım ise engelli vatandaşlara ayrılacak. %85’lik kısım diğer başvuru yapan kişilere verilecek.

Kura sonucu konut çıkmayan kişiler, başvuru bedellerini kura çekilişten beş gün sonra alabilecek. Geri alma için başvuru yaptıkları bankanın şubelerine gitmeleri gerekecek.

TOKİ Çalışmaları Bununla Sınırlı Değil

Kura çekiminde konut sahibi olamayan kişiler içinde yeni TOKİ projeleri gelecek. Önümüzdeki günlerde bu TOKİ projeleri açıklanacak ve başvurulara başlanacak.

Yorumlar (0)
hafif kar yağışlı
Günün Karikatürü Tümü