Toki, Arnavutluk İçin 500 Konut İmzaladı

26 Kasım tarihinde Arnavutluk’ta deprem olmuş ve birçok yapı hasar görmüştü. Bunun üzerine TOKİ, deprem mağdurlarına eline uzattı ve 500 konut projesine başladı.

Toki 13.01.2020, 22:13 Abdurrahim KARABAYIR
Toki, Arnavutluk İçin 500 Konut İmzaladı

Arnavutluk’taki 500 konuta ocak ayının sonlarında başlanacak. TOKİ kapsamında güvence 6 ay sonra ev sahiplerine teslim edilecek. Bu sayede birçok hasarlı bölgenin giderilmesi için örnek olunmuş olacak.

TOKİ, bu proje ile Arnavutluk halkının yaralarını sarmayı amaçlıyor. TOKİ projesi haricinde sağlık ve gıda gibi alanlarda yardımcı oluyor. TOKİ 500 konut projesi çalışmaları ise hız kesmeden devam ediyor. Şu an risk tespitleri yapılıyor. Risk tespitleri bittikten hemen sonra da inşaata başlanacak.

Projenin 6 Ayda Tamamlanması Sözü Verildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un açıklamalarına göre proje için metin hazırlandı ve 6 ay sözü verildi. Protokol ise Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın katılımı ile tören yapılarak imzalanacak. Proje 6 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak deprem mağdurlarına evleri teslim edilecek.

Projenin Detayları Belli Oldu

TOKİ 500 konut projesi, detayları belli oldu. Konutlar az katlı olacak. Riskli bölge olduğu için dört katlı konutlar yapılacak. Bu sayede güvenlik sağlanmış olacak.

Proje çok hızlı bir şekilde ilerleyecek. Temmuz ayında daireler, ev sahiplerine teslim edilecek. Temmuz ayına kadar deprem mağdurları Türkiye’den gönderilen 1.600 çadırda yaşamını sürdürecek. Gıda ve sağlık gibi ihtiyaçlar da giderilecek.

Yorumlar (0)
11°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü