Toki'den Konut Almak

Dar gelirli kesimin rahatlıkla ev sahibi olmasını sağlayan projelerdir. Daha uygun fiyata devlet güvencesi ile satışa sunulmaktadır.

Toki 14.11.2019, 12:18 14.01.2020, 18:52 Rıdvan Yasin YİĞİTOĞLU
Toki'den Konut Almak

Toki İle Ev Sahibi Olmak


 Bütçe dahilinde ödenebilecek taksit imkanları sağlamaktadır. Hemen hemen her bölgede toki evleri yapılmaktadır.
 

 Ev Alma Süreci

 Tokiye ait web sayfası üzerinden yapılan duyurular takip edilerek hangi ilde konut yapımına başlanacağı öğrenilebilmektedir. Açıklanan projelere başvuru yapabilmek için İkamet ve ya nüfusa kayıtlı olunan il şartı bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ilk şarttır. Projenin duyurusunda bu şartla ilgili açıklama da bulunmaktadır. Her hane adına sadece bir başvuru kabul edilmektedir. %40 üzerinde engelli olan vatandaşlar yine kura şartına bağlı olarak ayrı bir kontenjanla pozitif ayrımcılığa sahiptir. Aynı şekilde şehitlerimizin dul ve yetimlerine de pozitif ayrımcılık uygulanmaktadır. Bu alanda ayrılmış yüzdelik oranlar bulunmaktadır.

 Başvuru sahibinin üzerinde ya da velayetinde bulunanların, eşinin üzerinde konut bulunmamalıdır. Yardımlar dahil olmak üzere aile gelirinin belirlenen miktarın üstünde olmaması gereklidir. Genel şartları taşıyan vatandaşların ilgili bankaya, belirtilen süre içerisinde başvurularını yapmaları gerekmektedir. Belirlenen tarihte çekilecek kura ile ev sahibi olmaya hak kazanımı yapılmaktadır. Kura işlemi canlı olarak takip edilebileceği gibi toki üzerinden sorgulama ekranıyla da kontrolü yapılabilir.

 Genel stratejisi daha düşük gelirli olan kesimin ev sahibi olmasını amaçlamaktadır. Bu kesimin ödeme gücü oranında taksitlendirmeler yaparak zorlanmadan ev sahibi olunmasını sağlamaktadır. Kaliteli, nitelikli sosyal projeler ile dar gelirli vatandaşlara hitap eden uygun fiyatlı projeler sunmaktadır.

Yorumlar (0)
19°
açık
Günün Karikatürü Tümü