Toki, Kanal İstanbul Projesine Destek Çıkacak

Kanal İstanbul Projesi, son zamanların en çok tartışılan konularının başında geliyor.

Toki 22.01.2020, 12:57 23.01.2020, 14:34 Soner YARDIM
Toki, Kanal İstanbul Projesine Destek Çıkacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul Projesi’ni destekliyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da bunun mümkün olamayacağını belirtiyor. Türkiye’yi ikiye bölen projeleri ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Muhalefet Ekrem İmamoğlu’na destek verdi. TOKİ ise Erdoğan’a… TOKİ, Kanal İstanbul Projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Projeye maddi destek sağlayabilmek için 16.000 hektarlık arsa üreteceğimi belirtti. Ardından bu arsaları satıp, projeye destek sağlayacak. Üretim yapılacak yerler ise imar planının ve uygulamasının yapılmadığı araziler olacak.

TOKİ, Kanal İstanbul’a Büyük Yatırım Sağlayacak

Kanal İstanbul’un etüt projesini Yüksel Proje hazırlamıştı. Hazırlanan projede birçok ayrıntı yer alıyor. Ayrıntılar, daha çok bilimsel nitelikli ve teknik analizli. Ayrıca TOKİ, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iş birliği ile yapıldı. Bu yüzden birçok bilgi kamuoyu ile paylaşılmıyor.

Bilgiler, kamuoyu ile paylaşılmasa da TOKİ’nin destek sağlayacağı arsalar ile ilgili birçok varsayım bulunuyor. Arsaların 35.830 hektarlık bölümü rezerv yapı, 19.117 hektarlık ilanı imar ve uygulaması olmayan alan, 3.600 hektarlık alanı kamu arazisi, 16.713 hektarlık alanı ise kanal ve çevresinin imar planı uygulaması yapılmayan alanıdır.

Bu bilgiler dışında Kanal İstanbul dışında bilgilere ulaşmak mümkün değil. Tartışmalar ise halen devam ediyor. Sonucun ne olacağını önümüzdeki günler belirleyecek.

Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü