Toki Satışlarında Engelli Vatandaşlara Tanınan Haklar

TOKİ,  yapmış olduğu ve satışının yapıldığı konutlarda, engelli vatandaşlar için haklar veriyor. Her yıl değişiklik gösteren haklar ile ilgili detayla ise haberimizin devamında yer alıyor.

Toki 05.01.2020, 21:10 14.01.2020, 18:34 Abdurrahim KARABAYIR
Toki Satışlarında Engelli Vatandaşlara Tanınan Haklar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Toplu Konut İdaresi Başkanlığı konut yapım projeleri için 2020 yılında da oldukça kapsamlı projeler ile ilerlemeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan 100 bin konut projesi için sosyal konut yapımına başlayan TOKİ, alt gelire sahip olan aileler ile orta gelirli ailelerin de ev sahibi olabilmesi için projelerine bütün hızı ile devam ediyor. TOKİ, sadece alt gelir ile orta gelirli aileler için değil aynı zamanda engelli olan vatandaşlar için de farklı haklar sağlıyor.

TOKİ Tarafında Sağlanacak Olan Haklar

TOKİ tarafından engelli vatandaşlar için sağlamış olduğu haklar, kontenjan üzerinden ilerlemektedir. TOKİ tarafından yapılan resmi bir açıklamaya göre, engelli vatandaşlar 18 yaşını doldurduklarında ve %40 ya da daha üzeri bir engele sahipse, haklardan faydalanabilmektedir. TOKİ hak sahiplerini kura üzerinden seçmektedir. Kurada, kazanamayan kişiler ise bir sonraki kura çekimi için tekrardan başvuru yapabilir. Bu tarz kura çekim işlemlerin, başvuru tarihleri değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, net bir tarih verilememektedir. TOKİ engelli vatandaşlara vermiş olduğu hak kontenjanı ise, satışa sundukları konut sayısının %5 oranında verilmektedir.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü