Toki Uydu Kent Projeleri

Türkiye'nin 4.1 Milyon Konut ihtiyacı var.

Toki 01.02.2020, 18:02 Fatih OĞUR
Toki Uydu Kent Projeleri

Analizlere göre 5 yıl içerisinde nüfus atrışı ve göç dalgalarıyla bunun yanında doğal afetler ve kentsel dönüşüm kaynaklı önümüzdeki 5 yıl içinde 4.1 milyon yeni konuta ihtiyacı olacağı düşünülüyor.

Bu rakamlar 2023 yılında 7.5 milyon gibi bir rakama çıkması bekleniyor. Bu rakamların 4.8 milyonluk kısmı nufus artışı ve kentlere göç sebebiyle 2.1 milyon kentsel dönüşüm ve yaklaşık 600 bini ise Kentsel dönüşüm kaynaklı ihtiyaçlardır.

 

Bu konut açığının giderilmesi için toki çalışmalarını hızla devam etmektedir. 2011 yılından başlanan bu projelerle bu güne kadar 500 bin hedefine ulaşmıştır. 2023 yılına kadar 500 bin konut projesi hedefi daha koyularak hızla ilerlemektedir.

Toki 2023 yılına kadar toplamda 1 milyon konut sayısına ulaşmak istiyor.  Son zamanlarda ülkenin dörtbiryanında devam eden projeler olmasına rağmen kentlere olan göç sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Bu durum tokinin büyük kentlere daha fazla proje üretme ihtiyacı duyurdu. Projeler ağırlıklı olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır gibi büyük şehirlerde merkezlere bağlı yerlerde kurularak hem konut ihtiyacını hemde sosyal yaşam alanlarnı arttırarak büyük şehirlerin yükünü almak isyor. Uydu Kent projeleri tamamen çevre dostu ve sürdürülebilir sosyal alanlar kurmak amacıyla yürütülen bir projedir. Toki İstanbulun Kayaşehir ilçesinde 60.000 konut yaparak büyük bir adım atmıştır.


 

Yorumlar (0)
-2°
hafif kar yağışlı
Günün Karikatürü Tümü