TOKİ’den Kamuoyu Açıklaması

Geçtiğimiz günlerde bir gazetede yer alan 9 yıllık okulun ağır hasarlı olmasıyla ilgili TOKİ’den kamuoyu açıklaması geldi. Cumhuriyet Gazetesi’nin 9 Şubat 2020 tarihli haberine Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan yanıt gecikmedi. Başkanlık yanıtını TOKİ resmi sitesi aracılığıyla bir kamuoyu açıklaması yaparak duyurdu.

Toki 11.02.2020, 22:39 Zehra Bilgehan Kurtuluş
TOKİ’den Kamuoyu Açıklaması

Deprem Sonrası TOKİ Binalarında Hasar Yaşandı mı?

Bildiğimiz üzere 24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ’da deprem yaşandı. Bu deprem sonrasında can ve mal kaybı yaşandı, birçok vatandaşımızın evleri ağır hasar gördü. Deprem sonrasında bir gazetede yer alan haberin ardından TOKİ tarafından açıklama yapıldı.

Bu açıklamada Elazığ’da yaşanan deprem sonrasında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın kendi teknik birimleri ile bölgede inceleme yapıldığı ve bu incelemenin sonucuna göre bölgedeki TOKİ projeleri içerisinde yer alan bina, okul ya da diğer yapılarda önemli bir hasar tespit edilmediği bildirilmiştir. Gazete haberi bu şekilde yalanlanmıştır.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı yalnızca kendi ekipleriyle sınırlı kalmayıp, deprem sonrasında yaptıkları hasar incelemesi için Elazığ Fırat Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden de destek talep ettiklerini ifade etmiştir.

TOKİ Yapılarında Hasar Oluştu mu?

Cumhuriyet Gazetesi’nde bahsi geçen okulda, akademisyenler ve konunun uzmanları tarafından yapılan inceleme sonucuna göre, okulun hafif hasarlı olduğu ve deprem sonrasında oluşan hasarların okuldaki eğitim-öğretime engel olmayacağı bildirilmiştir.

Gerekli incelemelerin yapılmadan bu şekilde gazete haberlerinin yapılmasını kınadıklarını ve daha duyarlı olmaya davet ettiklerini de açıklamalarına eklemişlerdir.

Yorumlar (0)
-2°
hafif kar yağışlı
Günün Karikatürü Tümü