Toplu Konut İnşaatları Devem Ediyor

Toplu konut projeleri hızla devam ediyor.

Toki 10.01.2020, 15:41 Muhammed Selman Selçuk
Toplu Konut İnşaatları Devem Ediyor

Mevzuatındaki 2001 tarihli yapılan düzenleme ve değişikliklerle konut ihtiyacının karşılanması amacıyla toplu konutların yapılmasını üstlenme görevini sürdürmeye devam eden Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı organizasyonu ile Hazine ve Maliye Bakanlığından ayrılan bütçe nispetinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayesinde toplu konut inşaatlarının yapımına hızla devam etmektedir.

Bölgesel kültür ve mozaik yapısına uygun projelenen 100 binlerce yeni konuta yönelik taleplerin 2020 yılında da alımının sürdürüleceği bildirilirken ilgili projelerin 2+! ve 3+1 şeklinde planlanmış olduğu belirtildi. Şehit aileleri ve engelli vatandaşların öncelik değerlerinin korunacağı belirtilen yeni konutların inşası ve sahiplerinin kimler olacağı merakla bekleniyor.

2020 de 100 Bin toplu Konut Projesi

“Her Yıl 100 bin Yeni Sosyal Konut Projesi” adı altında başlatılan toplu konut inşaat çalışmaları 2020 de start alıyor. Hane halkı bireyleri üzerinde kayıtlı konut bulunmaması koşulu ile birlikte toplam hane halk geliri 5.500 TL’yi geçmeyen ve projenin bulunduğu il sınırları içinde en az bir yıl ikamet ediyor olan kişilerin katılabilecekleri talepte bulunabilecekleri konutların başvuru bedelleri  2+1 daireler için 500 TL, 3+1 daireler için 1000 TL  olarak belirlendi.

 Başvuru bedelleri TC Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile kabul edilecek. Başvurular tamamlandıktan sonra yapılan talebe göre İhalesi gerçekleştirilecek konutların şerfiyeli satış fiyatları belirlenecek. Daha sonra başvuru ve talep edilen bölgelere göre kura seçimi usulüyle hak sahipleri seçimi yapılacak. Seçim sonuçları Toplu Konut İdaresi Başkanlığı web sayfasında yayınlanacak. Kura çekiminden sonra belli olan hak sahipleri başvuru tutarı düşülmek suretiyle konut satış fiyatının %10’unu peşin ödeyecek. Kalan tutar için aylık % 0,49 oranlı-240 ay vadeli sabit taksitlerle TC Ziraat Bankası aracılığıyla kredi kullandırılacakları bildirildi.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü