Yerli Otomobil Çalışmaları Devam Ediyor

Geçtiğimiz günlerde yerli otomobil TOGG modelleri tanıtılmıştı. Beklenenden modern olan arabalar, kısa sürede büyük ilgi gördü.

Toki 23.01.2020, 17:06 Fatih OĞUR
Yerli Otomobil Çalışmaları Devam Ediyor

Ancak üretimine 2 yıl sonra başlanacağı için satın alınamadı. Ayrıca TOGG firmasının fabrikası ve altyapısı da yok. Ancak çalışmalara hız kesmeden devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yerli otomobille ilgili açıklamalarda bulunmuştu. TOGG fabrikasının Bursa’da kurulacağını söylemişti. Bu açıklamalar üzerine Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, harekete geçti. Yerli otomobil için teknik eleman ihtiyacına destek verdi.

Okulda elektrik araç üretimi bölümü açılacak. Burada okuyan öğrenciler, TOGG fabrikasında teknik eleman olarak çalışacak. Ancak her öğrencilerin bu iş için ter dökmeleri gerekecek. Çünkü zorlu sınavlardan geçilecek.

MEB, Destek Verdi

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bu desteğine MEB karşılıksız kalmadı. Okula her türlü desteği sağlayacağını açıkladı.

Lisede 5 meslek dalı bulunuyor. Toplam 290 öğrenci ve 75 öğretmen var. Elektrikli araç üretimi ile bu sayılarda artma olacak.

Diğer liselerde bu proje üzerine harekete geçti. Sadece elektrik araç üretimiyle ilgili birçok yerde eğitim verilecek. Ancak bu eğitimin liseden çok üniversite düzeyinde verilmesi talep ediliyor. Bu talebe ne yanıt verileceği ise belli değil.

İlk lise düzeyinde başlayan eğitimin, verilecek yanıtlarla üniversite düzeyinde devam etmesi umut ediliyor.

Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü