Avusturalya ve Yeni Zelanda, Vuhan'daki Vatandaşlarını Tahliye Edecek

Yeni Zelanda ve Avustralya, neredeyse dünyayı etkisi altına alan, Çin'de ortaya çıkan yeni bir tip olan Coronavirüs nedeniyle Çin'de bulunan vatandaşlarını tahliye etmek için gerekli kararları aldı.

Ulaşım 30.01.2020, 22:14 Fatih OĞUR
Avusturalya ve Yeni Zelanda, Vuhan'daki Vatandaşlarını Tahliye Edecek

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Çinli devlet yetkilileri ile yapılan görüşme sonucunda, Vuhan kentinde yaşayan vatandaşlarını tahliye edeceğini bildirdi. Fakat Avustralya Başbakanı, Qantas Havayolu Şirketi aracılığı ile yapılacak olan bu tahliyenin ne kadar kişi için gerçekleştirileceğini ve bu tahliyenin ne zaman yapılacağını net bilgilerle sunmadı. Tahlilin oldukça kısa bir zaman içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Yeni Zelanda'nın yerel basınında çıkan haberlere göre ülkenin başbakanı Jacinda Ardern, Avustralya başbakanı ile irtibata geçtiğini ve vatandaşların tahliye konusunda ortaklaşa çalışma yürüteceklerini bildirdi.

Tahliye Edilen Vatandaşlar Karantinada Tutulacak

Çin'in Vuhan kentinden vatandaşlarını tahliye edecek olan Yeni Zelanda ve Avustralya'da yetkililer, vatandaşlarını Hubey'e gitmemeleri konusunda uyardı. Hubey'den getirilecek olan kişiler ise Avusturalya'ya bağlı olan Christmas Adası'nda 14 gün süre ile karantinada tutulacak.

Salgında Yeni Tipler Ortaya Çıkıyor

Çin'i etkisi altına alan ve dünya için de büyük bir tehlike oluşturan Coronavirüs, ilk olarak 12 Aralık 2019 tarihinde tespit edildi. Bu tarih itibariyle Çin'in Vuhan kentindeki deniz ürünleri satışının yapıldığı pazar ile teması olan 27 kişide bu virüs saptandı. Fakat virüs, tedavi altına alınmadan özellik değiştirmeye başladı. Böylelikle tedavi edilmesi oldukça zor bir hale geldi.

Yorumlar (0)
24°
kapalı
Günün Karikatürü Tümü