Doğu Ekspresi ve AB- Türkiye İşbirliği

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı olan Ömer Fatih Saylan, Doğu Ekspersi ile ilgili olarak AB- Türkiye İşbirliği Toplantısında gazetecilere konuştu. Ulaşım koridorlarına da değinen ve ticaretin insanları nasıl etkileyeceği hususuna da değindi. Özellikle Doğu Ekspresi'nin önemi ana gündem maddesiydi.

Ulaşım 09.02.2020, 13:38 Onur DİMLİ
Doğu Ekspresi ve AB- Türkiye İşbirliği

AB ile İşbirliği

Doğu Ekspresinin hem ticareti hem de insanları birbirine yaklaştırılan bir yönü olduğuna değindi. Toplantıya Ömer Fatih Saylan dışında Bakan yardımcısı Selim Dursun ve Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ile büyükelçilerin katılımıyla gerçekleşti. Bakan Yardımcısı Sayan özellikle Türkiye'nin demiryolu alanında son yıllarda büyük atılımlar gerçekleştirdiğini söyledi.

Bakan Sayan verdiği demeçte önemli işbirliklerinin yapıldığına değindi. Özellikle ulaşım alanında pek çok alanda AB ve Türkiye arasında son yıllarda pek çok proje gerçekleştirildi. Halkalı- Kapıkule Demiryolu bunun dışında Samsun Kalin Demir Tolu hatları gibi projelere değindi. Özellikle Çin'den başlayarak bir trenin Avrupa'ya kadar gidebileceği bir demir yolu ağına değindi. Ankara Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattının da bu yıl içerisinde açılacağının haberini verdi. Özellikle toplantıda demir yollarının insanları birleştiren misyonuna atıfta bulundu.

Trenler Yeniden Popüler Oldu

Toplantıda AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger yaptığı konuşmada trenlerin günden güne yeniden popülerleşmeye başladığını söyledi. Bu bağlamda daha çok tren ağına ihtiyaç duyulacağını bildir. Özellikle trafik kazalarını azaltıcı yönde olduğunu ve trenlerin sürekli tam dolu olarak hizmet verdiğine değindi.

Yorumlar (0)
13°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü