Hava Koşulları Nedeniyle Doğu’daki İllerde Ulaşım Sıkıntısı

Son günlerde ülke genelinde süren kar yağışı en çok doğu illerini etkiledi. Doğuda yaşanan yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşımda sıkıntı yaşanıyor. Doğu bölgelerinde yer alan 4 ilde yerleşim yerlerine ulaşım durdu.

Ulaşım 10.02.2020, 22:07 Abdurrahim KARABAYIR
Hava Koşulları Nedeniyle Doğu’daki İllerde Ulaşım Sıkıntısı

Ulaşımın En Çok Etkilendiği İller

Her sene kış aylarında en çok kar yağışını alan Doğu illeri bu yıl da yoğun kardan nasibini aldı. Özellikle son günlerde şiddetini artıran kar ve tipi nedeniyle ulaşımda aksaklıklar yaşanmaya başlandı.

Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Van, Hakkari, Bitlis ve Muş illerinde 2 bin 7 yerleşim yerine ulaşım durdu. Yoğun kar nedeniyle bu bölgelerde yollar trafiğe kapandı ve yerleşim yerlerine ulaşım sağlanamıyor.

Kar yağışının yoğun olduğu bu illerde belediye ve kara yolları ekiplerinin yolları açma ve kar temizleme işlemleri devam ediyor.

Meteoroloji Uyardı

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıya göre, doğu bölgelerinin genelinde kuvvetli esen rüzgar, buzlanma ve don ihtimaline karşı dikkatli olunması gerekiyor. Yüksek kesimlerde ise çığ tehlikesinin olabileceği belirtiliyor.

Kar yağışının en yoğun olduğu dört ildeki hava sıcaklıklarına baktığımızda ise, Bitlis’te -9, Hakkari ve Muş’ta -7, Van’da ise -5 derece olacağı öngörülüyor. Özellikle sabahın erken saatlerinde yaşanacak yoğun sis ve buzlanma nedeniyle vatandaşlara dikkatli olmaları, mümkünse ulaşımda toplu taşıma araçlarını tercih etmeleri öneriliyor.

Yorumlar (0)
10°
açık
Günün Karikatürü Tümü