İstanbul’da Gelen Ulaşım Zammı Protesto Edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşıma gelen yüzde 35’lik zam protesto edildi. Güne zam haberiyle uyanan İstanbullular protestoda gecikmedi.

İstanbul’da Gelen Ulaşım Zammı Protesto Edildi

Ulaşım Zammı İstanbulluları Nasıl Etkiledi?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürürlüğe konulan ulaşım zammı, doğrudan vatandaşın cebine yansıdı. Gelen yüzde 35’lik zam sonrasında İstanbul’da ulaşım fiyatları değişti.

Zamdan önce 2,60 TL olan tam bilet fiyatı, son gelen zamla birlikte 3,50 TL oldu. Öğrenciler ise 1,25 TL olan indirimli bilet ile ulaşımını sağlıyordu. Zamdan sonra öğrenciler için olan indirimli biletlerin fiyatı 1,70 TL oldu. Mavi kart, yani aylık akbiller öğrencilerin ve vatandaşın işini kolaylaştırıyordu. Zamla birlikte mavi kart fiyatları da değişti.

Önceden tam bilet için 205 TL olan mavi kartın fiyatı zamla birlikte 275 TL’ye çıktı. Öğrencilerin kullandığı indirimli mavi kartın ise önceki fiyatı 40 TL iken, zamla birlikte 50 TL’ye çıktı.

Protesto Gecikmedi

Sabah iş telaşındayken ulaşıma gelen zammı fark eden İstanbullular protesto için toplandı. Halk Evleri ve Türkiye Komünist Hareketi üyeleri katılımıyla gerçekleştirilen ulaşım zammı protestosu için Mecidiyeköy’de toplanıldı.

Mecidiyeköy metrobüs durağında akşam saatlerinde toplanan insanlar İstanbul’da yapılan yüzde 35’lik ulaşım zammını protesto etti. Protestocuların sloganlarında zammın geri alınması ve parasız ulaşım hizmetinin getirilmesi gibi talepleri vardı. Prostesto alanında güvenlik güçlerince yoğun önlemler alındı. Kalabalık, bir basın açıklaması yaptı ve ardından olaysız şekilde dağıldı.

Yorumlar (0)
12°
açık
Günün Karikatürü Tümü