Mimari TasarımlarÜnlü Mimarlar

Mimar Sinan ‘çarkıfeleği’ Selimiye’nin ‘Kalbi’ne Yerleştirmiş

Türk-İslam sanatının en önemli eserlerinden Selimiye Camisi'nde yer alan "çarkıfelek", Allah'tan gelen her şeyin Allah'a döneceğini ve sonsuzluğu simgeliyor.

Mimar Sinan, ustalık imzasını attığı Selimiye Camisi’nin pek çok yerine de çeşitli manalar yüklediği imgelerle geleceğe mesajlar bırakmış. Bunlardan biri de cami içerisindeki şadırvanın tavanını oluşturan “çarkıfelek” simgesi.

Müezzin mahfilinin altında yer alan “çarkıfelek” işlemesi, bakanlarda dönüyor hissi uyandırıyor.

Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Osmanlı cami mimarisinde müezzin mahfillerinin yapı bütünlüğünü bozmamak adına taç kapı ve mihrap ekseninin sağında yer aldığını söyledi.

Mahfil konumlandırmada Selimiye’nin istisna olduğunu aktaran Güneren, müezzin mahfilinin caminin büyüklüğü nedeniyle caminin ortasına konuşlandırıldığını ifade etti.

Mimar Sinan’ın milimetrik ölçülerde tam kubbenin altına yerleştirdiği müezzin mahfilinin altında bulunan sekizgen şadırvanın tavanına da oldukça mana yüklü bir “çarkıfelek” kondurduğunu anlatan Güneren, şunları kaydetti:

“Müezzin mahfilinin Selimiye’de devasa bir harimin olması nedeniyle tam kubbenin ortasına, harimin ortasına konumlandırıldığını görüyoruz. Mahfilin altında sekizgen şadırvan yer almakta bunun üzerinde ise büyük bir çarkıfelek bulunmakta. Çarkıfelek Türk-İslam eserinin süslemesinde kullanılan bir unsur ancak Selimiye’deki çarkıfelek oldukça büyük olarak göze çarpıyor. Mimar Sinan, çarkıfelekle Allah’tan gelen her şeyin Allah’a dönecek olmasını, sonsuzluğu, evrendeki her şeyin Allah aşkıyla döndüğünü dönüşün de sonsuz olduğunu sembolleştiriyor.”

 

Güneren, “çarkıfelek” süslemesinin Selimiye’de Hünkar mahfilinde de hat sanatıyla kullanıldığını da kaydetti.

Bu haberimize göz atınız:  Mimari ve Sanatsal Fotoğraf Yarışması
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. Bu mimarileri görünce iyi ki mimar Sinan bizim topraklarımızda doğmuş iyi ki bizden biri diyorum onun yaptığı eserlerin her biri birbirinden güzel konuda yer alan Selimiye cami içerisinde bulunan çarkıfelek gerçekten görünmeye değer bir yapı anlam olarak da harika bir anlam içeriyor.Allah’tan gelen her şeyin Allah’a döneceğini bizlere anlatıyor.Nasıl bir mimar ki hesapları hiç şaşmıyor milimetrik ölçülerle çarkıfelek tam olarak Selimiye caminin kalbine oturuyor.2017 Yılında gezme şansım olmuştu ve büyük keyif almıştım iş seyahatlerim bu dönem başlayacak tekrar gidip görmek için sabırsızlanıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün